DOJEM v Turci – autorský blog PhDr. Zory Mintalovej Zubercovej (IV.časť)

CHLIEB čo aký bol dobrý sa jedával po celý rok, ale koláče boli predsa len koláče. Na sviatky sa teda piekol chlieb aj koláče, na ktoré sa všetci tešili.

Tradičné sviatočné koláče sa piekli na rodinné a výročné sviatky z kvalitnejšej pšeničnej múky, ktorú svedomite odkladala každá gazdiná. Do koláčového cesta pridávali gazdiné mlieko, smotanu, maslo, ktoré pred sviatkami nepredávali, ale odkladali a cukor, ktorý kúpili. Miesto cukru , ktorý bol tmavší asi z melasy, dávali turčianske gazdinky aj med. Mal svoj význam najmä na vianočnom stole, kde symbolizoval zdravie, silu a krásu.

Koncom 19. a začiatkom 20. storočia piekli gazdiné prázdne okrúhle koláče, ktoré boli vývojovo staršie. V Kalníku biaľoše pečené ako podomki, ale boli sladké z koláčového cesta. Cesto miesili rukami. Na koláče bola potrebná kvalitná, suchá a preosiata múka, ktorú nechali gazdiné zohriať, droždie, starostlivo vypracované a vykysnuté cesto a svedomite kontrolovaná teplota pece. Keď gazdiné piekli biaľoše, nechali cesto vykysnúť vyformovali ho do tvaru bochníčka, roztlačili, potreli bravčovou masťou a ešte asi ¼ hodinu nechali kysnúť – bez plnky totiž cesto lepšie kysne. Druhú, novšiu formu predstavovali okrúhle koláče plnené domácim slivkovým alebo v Turci hruškovým lekvárom, prípadne plnkou z čerstvej osladenej kapusty. K obľúbeným patrili tiež okrúhle koláče plnené bryndzovou plnkou. Po 1. svetovej vojne začali vo viacerých turčianskych domácnostiach piecť koláče obdĺžnikového tvaru, čo súviselo so zmenou vykurovacieho zariadenia a so zavádzaním šporákov, do ktorých sa dali vsunúť obdĺžnikové plechy na pečenie. Na nich sa piekli aj väčšie zahnuté kysnuté koláče rohi, ktoré sa po upečení priečne pokrájali. Plnili sa rôznymi plnkami: makovou, makovo-jabĺčkovou, orechovou, obľúbená bola tvarohová plnka, najmä keď sa do nej dali hrozienka, ktoré deti s obľubou vyťahovali.

Vo Vrícku robievali plnku aj z mrkvy a cukru, čo mali predovšetkým radi menšie deti. Takúto plnku dávali vo Vrícku aj do trúčera, ktorý upiekli z posledného kúska chlebového cesta. Okrem veľkých rohov piekli turčianske gazdinky aj malé roški plnené makom a šatôčki s lekvárom. Rohy a neskôr aj rožky nesmeli chýbať  na vianočnom ani veľkonočnom stole. V hlinených bábovniciach piekli gazdiné okrúhle koláče na svadbu babi, do ktorých dávali maslo, smotanu, hrozienka.