Fotomaratón Martin 2024 – zabávaj sa s fotografiou – po

Priaznivci fotografie si už po jedenásty raz mohli vyskúšať netradičné fotenie na vybrané témy počas podujatia s názvom Fotomaratón Martin 2024 – zabávaj sa s fotografiou. Podujatie sa uskutočnilo 25. mája 2024 vo výstavných priestoroch Turčianskeho kultúrneho strediska v Martine a v samotnom meste.
Už tradične úvod patril predstaveniu šiestich súťažných tém a prevzatia si registračného čísla. Následne účastníci  v uličkách a zákutiach mesta cez svoj objektív napĺňali témy obsahom.
Témy Fotomaratónu (Čo vidíš, Poruchy, Osamelosť, Radosť, Úzkosť, Je – Tu, Sme – Tu ) boli ladené v duchu nastávajúceho podujatia Letný foto fest, na ktorom budú prezentované najzaujímavejšie fotografie. Aktuálny ročník pracuje s témou „HRANICA“. Je to pojem s nespočetným významovým vyjadrením.
Výsledky trojhodinového snaženia odborne analyzovala Mgr. art. Ema Lančaričová, ktorá je aktuálne doktorandkou na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Pracuje primárne s instantnou a analógovou fotografiou, pričom svoju tvorbu stavia na filozofickom  kontexte a experimentálnom prístupe. Verejným hlasovaním účastníkov podujatia bola ocenená kolekcia, ktorá získala najviac hlasov. Oceneným fotografom bol člen fotografickej skupiny Just a natruc Martin Tomáška, ktorý tohto roku získal ocenenie aj za najzaujímavejšiu kolekciu, ako aj za najzaujímavejšiu fotografiu 11. ročníka. K oceneniu Martinovi Tomáškovi  srdečne gratulujeme. Ostatným prajeme veľa radosti z tvorivosti.
Autorom čiernobielych fotografií je Zdeno Ziman.
Podujatie zorganizovalo Turčianske kultúrne stredisko v Martine v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja. Podujatie bolo realizované s finančným prispením mesta Martin. Výsledky Fotomaratónu Martin  budú prezentované na pešej zóne mesta Martin od 20. 6. do 30. 6. 2024.
Mgr. Radoslav Pančík