Výtvarné umenie na vianočnom stromčeku – tvorivé dielne

Vianočný čas je aj časom spomalenia či podarovania nášho času druhým. A aj preto sme v pondelok, 11.12.2023 spoločne s Centrom sociálnych služieb Ľadoveň a niekoľkými ich klientmi na chvíľku spomalili či tvorili vo vianočnom duchu. V úvode sme si porozprávali históriu zdobenia vianočného stromčeka, odkiaľ pochádza táto tradícia, či aké sú jednotlivé druhy ozdôb. Porozprávali sme sa o pôvodných materiáloch či výtvarných technikách, ktorými sa dali ozdoby zdobiť a aj o tradícií ručného maľovania sklenených ozdôb na Slovensku.
Následne sme si vytvorili vianočnú ozdobu kombinovanými výtvarnými technikami, cez akrylovými farbami až po koláž či techniku ansámblaž. Zvolili sme chladné zimné farby, no pracovali sme aj s prírodnými materiálmi. Strávili sme spoločne čas, pri ktorom sme nedbali tak výrazne na výsledok práce ale oveľa dôležitejší bol pre nás proces tvorenia a maľovania.
Ďakujeme CSS Ľadoveň za možnosť ponúknuť náš čas druhým, prísť, pozhovárať sa so seniormi a tvoriť spoločne. Výtvarné umenie a tvorivý proces je pre nás všetkých dôležitý spôsob trávenia nášho voľného času a kreuje nás k väčšej trpezlivosti a pochopeniu.

Mgr. Jarmila Kollárová,
metodik pre vizuálne umenie, vytvarnictvo@tks.sk, 0917 494 708