Známi neznámi (v týchto časoch) – Dorota Holubová

Milí naši priaznivci, pripravili sme pre vás sériu krátkych rozhovorov so zaujímavými, známymi ľuďmi. Oslovili sme našich kamarátov, známych, spolupracovníkov a radi by sme vám aj týmto spôsobom sprostredkovali známe osobnosti z trochu inej strany, ako ich bežne poznáme. Položili sme im zopár zdanlivo jednoduchých otázok.

Náš posledný na leto zameraný rozhovor sme pripravili s Dorotou Holubovou, profesionálnou fotografkou, ktorá sa špecializuje na portrétovú a dokumentárnu fotografiu. Jej fotodokument Balifornia z pobytu na Bali vyhral ocenenie v súťaži Slovak Press Photo 2016, v kategórii „Každodenný život“ . V súčasnosti pracuje na dlhodobom dokumentárnom projekte zameranom na ženy, komunity a zákulisie sveta umenia. Minulý rok vydala nástenný Charitatívny kalendár venovaný ženám, aby zamerala pozornosť spoločnosti na problém násilia páchanom na ženách.

1, Aká vôňa sa vám spája s letom?

Vôňa čerstvého ovocia, napríklad melónová alebo vôňa opaľovacieho krému na pokožke. Ďalej vôňa slaného mora, ktorá mi teraz chýba.

2, Máte nejaké letné zvyky, ktoré dodržiavate? 
Absolútne nemám žiadne letné zvyky okrem jediného zvyku – dalo by sa povedať, že už je to tradícia. Je to letné stretnutie s celou mojou rodinou, ktoré uskutočňujeme každé leto v Oravskej Lesnej v lone nádhernej prírody. Oslavujeme vtedy všetky sviatky všetkých, či už narodeniny, meniny, úspechy a hocičo dôležité čo sa stalo za ten rok v našich životoch.

3, Čo alebo koho vám leto prináša/prinieslo do života? 
Momentálne veľa práce, keďže tri mesiace som nemohla komerčne fotografovať kvôli pandemickým nariadeniam. Preto som sa celé leto ani pracovne nezastavila.
Dokonca som mala aj skúšky na druhej vysokej škole, ktorú diaľkovo študujem v Českej republike.

4, Ktorú svoju letnú dovolenku by ste „sfilmovali“ a prečo?
Asi som nikdy nebola na takej tradičnej letnej dovolenke. Skôr cestujem mimo sezónu, napríklad minulý rok som bola s priateľom už po štvrtýkrát v Maroku v januári a na jeseň sme boli zase
v Gruzínsku.
Sfilmovala by som skôr môj pobyt v Indonézii, kde som fotografovala a žila dva mesiace. Tým sa mi splnil aj sen, keďže som bývala priamo pri oceáne.

5, Kde vo svete alebo na akom mieste sa cítite ako doma?
Určite sa cítim doma u mojich rodičov, presnejšie v Starom Meste v Bratislave. Vyrastala som tam, a je mi táto lokalita blízka. Avšak som otvorená aj iným miestam, netrvám vôbec na tom, že musím byť doma na jednom mieste celý život. Akurát si ten svoj domov ešte len hľadám aj s priateľom, pretože bývame v prenájme.