Známi neznámi (v týchto časoch) – Martin Geišberg

Milí naši priaznivci, pripravili sme pre vás sériu krátkych rozhovorov so zaujímavými, známymi ľuďmi. Oslovili sme našich kamarátov, známych, spolupracovníkov a radi by sme vám aj týmto spôsobom sprostredkovali známe osobnosti z trochu inej strany, ako ich bežne poznáme. Položili sme im zopár zdanlivo jednoduchých otázok.

Ako prvý nám odpovedal Martin Geišberg, vyštudovaný dramaturg, hudobník, inštrumentalista, spevák, poetická a priateľská duša…

1, Čím sa v týchto dňoch zaoberáte?

Pracujem na záhrade a okolo domu. Máme prenajatý dom s veľkým pozemkom, tak sme sa pustili do sadenia. Okrem toho opravujem a zachraňujem staré senníky, reštaurujem zhrdzavené nástroje, snažím sa využívať a zrecyklovať, čo najviac vecí okolo nás. Bývam veľmi často príjemne unavený a nesmierne ma to baví.

2, Príroda sa na jar prebúdza – čo ste z nej zavnímali Vy? 

Tohtoročnú jar som s údivom pozoroval ako malé dieťa. Neuveriteľná sila, ktorá sa opäť prebudila a zavoňala, až sa z toho točí hlava. Sila života prítomná na každom malom kúsku, ktorému venujem pozornosť, je dokonalá. Pri tomto pohľade cítim, ako je človek stratený vo svojom emočnom a myšlienkovom svete. Príroda je naša Matka a keď ju počúvame, môžeme v jej múdrosti objaviť pokoj a silu.

3, Turčianske kultúrne stredisko je bývalé Osvetové stredisko. Čo si predstavujete pod pojmom OSVETA?

Osveta môže mať veľa podôb. Záleží na tom, čo s skutočnosti reprezentuje. V dnešnom zhluku informácii, by nás mohla naviesť, ako v nich nájsť to, čo nám pomôže byť uvedomelejší ku svojmu vnútornému svetu, zušľachťovať ho a vedieť sa o neho starať tak, aby bol prínosom pre okolie a ostatné živé bytosti. Osveta môže uchovávať aj dobrú pamäť, pretože skúsenosť je málo prenosná a my by sme si mali pamätať odkiaľ a ako sme sem na toto miesto prišli.

4, Súčasťou našich životov sú aj tradície. Máte nejakú srdcu blízku tradíciu z rodiny, prípadne z oblasti, kde ste vyrastali, ktorú dodržujete?  

Tradíciu vnímam opäť ako možnosť precítiť niečo, čo sa už opakuje natoľko, že sa z toho stáva obyčaj. Tak, ako so všetkým, môžu mať pre nás uzdravujúci, povznášajúci a hlavne upokojujúci charakter, pokiaľ je to múdrosť, ktorá obstojí v skúške času. Naopak, môže nás držať v niektorých skostnatených názoroch, ktoré nás spomaľujú v tejto prirýchlej dobe. Pre mňa sú tradíciou aj takzvané nepísané dohody. Je to niečo, čo formuje náš charakter a morálku. V jednoduchosti, tradíciou môže byť aj pálenie moreny, zároveň aj lov veľrýb v Japonsku.

5, Čo na Vás pôsobí ozdravujúco, alebo čo robíte, keď sa necítite dobre? Podeľte sa s „babskou radou“ 🙂

Najozdravujúcejší moment je, keď v niektorých chvíľach nič nechcem, po ničom netúžim, nikam nechcem ísť, s nikým sa nepotrebujem stretnúť, nepotrebujem nič urobiť ani nič na sebe zlepšiť.

Keď nepotrebujem meniť tento svet a ľudí a súvislosti v ňom. Zmierenie.

6, Bez čoho by ste nevedeli byť, alebo len veľmi ťažko?

Na to sa mi ani nechce myslieť. 🙂

7, Obľúbený strom, bylinka, kvet?

Tak toto by bol široký zoznam, pretože neexistuje pre mňa neobľúbený strom bylinka ako aj kvet. Tu by som vedel hovoriť veľa. Napríklad, keď vás pustí na vrchol dvestoročná jedľa a vy v tej obrovskej výške cítite pocit o ktorom som už písal….

8, Máte „zázračné jedlo od mamičky“ na zaháňanie svetabôľu?

Zeleninový vývar, čerstvo upečený domáci chlieb, alebo zemiak vytiahnutý z pahreby ohňa, pri ktorom ste zažili svitanie a dobrú spoločnosť.