Známi neznámi (v týchto časoch) – Zora Mintalová Zubercová

Milí naši priaznivci, pripravili sme pre vás sériu krátkych rozhovorov so zaujímavými, známymi ľuďmi. Oslovili sme našich kamarátov, známych, spolupracovníkov a radi by sme vám aj týmto spôsobom sprostredkovali známe osobnosti z trochu inej strany, ako ich bežne poznáme. Položili sme im zopár zdanlivo jednoduchých otázok – tentokrát zameraných na letné témy.

Tešíme sa, že na naše otázky odpovedala aj Zora Mintalová Zubercová – martinská a turčianska lokálpatriotka, zároveň popredná slovenská etnologička, historička, muzeologička. Pani Zoru poznáme aj cez jej vzťah ku kulinárskej histórii alebo ako amatérsku výtvarníčku.. Napísala viac ako 20 knižných publikácií pre deti i dospelých.

1, Keď sa plavíte vo svojich myšlienkach, o čom najčastejšie snívate?

V mladosti som si vo svojich snoch predstavovala budúcnosť, až priveľa som snívala, plánovala. S pribúdaním rokov sny pomaly ubúdali a začalo ísť o návraty do uplynulých krásnych chvíľ. Dnes sa v myšlienkach často vraciam do čias bezstarostného detstva, kedy som prežívala nádherné letá v našej veľkej záhrade, pod ringlotou som počúvala rozprávky starej mamy, spolu s rodičmi som chodila na výlety po turčianskych dolinách, po slovenských hradoch a zámkoch. Veľká časť mojich myšlienkových návratov sa však spája s detstvom nášho syna, s nádhernými rokmi, keď bol stredobodom môjho vesmíru a ja jeho pevným, vždy prítomným oporným bodom.

2, Ktoré slovesá by ste priradili ku letu?

Plávať, stanovať, polievať, kosiť, žať, oberať, zavárať.

3, Aká vôňa sa Vám spája s letom?

Vôňa rozkvitnutých pivónií a ruží, čerstvo pokosenej trávy, vôňa sena na lúkach ručne pokosených kosou, ale tiež lákavá vôňa nad pahrebou opraženej slaninky a po celom dome sa šíriaca vôňa domácich ovocných koláčov. A ešte jednu vôňu mám hlboko skrytú v komnate môjho detstva, teplú, slnkom prehriatu vôňu zožatého obilia na poliach za muzeálnou záhradou.

4, Máte nejaké letné zvyky, ktoré dodržiavate?

Skôr ide o zaužívané letné práce, ku ktorým sa pridávajú moje vlastné zvyky, ktoré v našej záhrade súvisia s prihováraním sa rastlinkám a ovociu, aby sa im darilo, s opekačkou nad ohníkom pred dňom svätého Jána, so zberom liečivých rastliniek, a taktiež s poďakovaním za úrodu.

5, Čo alebo koho vám leto prináša/prinieslo do života?

Predovšetkým množstvo prekrásnych zážitkov, na dovolenkách v zahraničí spoznávanie cudzích krajín, ich kultúry a histórie, opakovanú hrdosť na naše kultúrne a historické pamiatky počas častých výletov po Slovensku, stretnutia s úžasnými ľuďmi, teplé letné večery a nádherné západy slnka.

6, Ktorú svoju letnú dovolenku by ste sfilmovali a prečo?

Prvú dovolenku so synom Jožkom pri mori. Nezabudnuteľné chvíle, keď svojimi užasnutými detskými očami vnímal nedozerné more. Jeho údiv nad tým, že morská voda je slaná a štípe v očiach, že si na detskú šmýkačku musí správne sadnúť a nie sa na ňu hodiť, že sa v mori môže šantiť, ale najprv sa musí naučiť plávať, čo sa mu ako štvorročnému aj podarilo. Neopísateľné západy slnka, večerné prechádzky po promenáde popri pláži, spojené s množstvom otázok, nakúkanie do obchodíkov so suvenírmi, plavenie na lodi a loďkách…

7, Kde vo svete alebo na akom mieste sa cítite ako doma?

Od detstva som v dobrom slova zmysle typická martinská a turčianska lokálpatriotka, ktorá precestovala kus sveta, ale doma sa cíti iba v Turci, vo svojom rodnom meste Martin i vo Vrútkach, kde žije vyše štvrť storočia. Domov pre mňa predstavuje jedinečné pevné a bezpečné miesto na zemi, kde žije moja milovaná rodina. Pocit bezpečia od môjho detstva predstavovalo aj Slovenské národné múzeum, v ktorom som pracovala skoro celý svoj aktívny život. Asi preto až doteraz, keď ma v noci mátajú zlé sny, snažím sa vbehnúť do majestátnej muzeálnej budovy a ukryť sa v nej…

8, Čo pre vás predstavuje slovo PRÍSTAV ?

Život prináša rôzne zmeny aj vo význame slov. V detstve sa moje predstavy o prístave spájali s prázdninami, morom, loďami, plachetnicami. Časom sa zmenili na láskyplný domov s mojimi najbližšími, a dnes môj prístav predstavuje pevný bod v živote, rodinu, nekonečnú lásku a vieru v nadpozemskú silu dobra.