Výstava 49. ročníka celoštátneho kola súťaže AMFO 2021

AMFO 2021 nám chystá veľa prekvapení! Jedným z nich je spolupráca s renomovanými architektkami na výstavnom systéme pre fotografie. 

V piatok 5.11.2021 Turčianske kultúrne stredisko v Martine oficiálne otvorilo záverečnú výstavu fotografií zo 49. ročníka amatérskej fotografickej tvorby AMFO 2021. Výstava bola z dôvodu zhoršujúcej sa epidemiologickej situácie otvorená netradične – online.

Aj napriek netradičnému otvoreniu sa majú návštevníci Slovenskej národnej knižnice v Martine, kde je výstava nainštalovaná, na čo tešiť. Novinkou 49. ročníka súťaže je spolupráca s architektonickým štúdiom Wo|V|eN z Bratislavy, ktoré stojí za návrhom výstavných panelov.

„Mali sme relatívne voľnú ruku, od začiatku sme vedeli, že výstava bude inštalovaná v priestoroch Slovenskej národnej knižnice v Martine. To nás ovplyvnilo hlavne v súvislosti s použitým materiálom a farebnosťou. Prvotný proces bol relatívne náročný. Hľadali sme koncept, ktorý by umožnil inštaláciu veľkého počtu fotografií, bol skladný, ale aj dostatočne zaujímavý. Nakoniec sme sa rozhodli pre rozkladací rám. Dvojdimenzionálny rám sa rozkladá do priestoru, vytvára menšie priestory, zákutia pre fotky jednotlivých autorov. Požiadavkou bolo, aby bol systém skladný a použiteľný minimálne päť ročníkov, aj preto sme zvolili kovovú konštrukciu, ktorá je trvácnejšia než často používané drevo.“

Veronika Michalíková z Wo|V|eN

 

Výstava fotografií 49. ročníka potrvá do 30.11.2021 a jej virtuálna verzia bude prístupná pre všetkých od 22.11.2021.

Výstavu AMFO 2021 finančne a odborne podporilo Národné osvetové centrum. Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a Žilinský samosprávny kraj. Sprievodná výstava „Prchavá prítomnosť“ sa mohla uskutočniť vďaka finančnej podpore mesta Martin.

Spoluorganizátormi podujatia sú: Slovenská národná knižnica v Martine, Turčianska knižnica v Martine a Slovenské komorné divadlo v Martine.

Podujatie podporili: Fotograf Magazine, Stredoeurópsky dom fotografie, Martinus, Turisticko-informačné centrum mesta Martin, Z-Print, Neografia, Photonet.sk, Wo|V|eN, AGFA-FOTO, Brána Turca, Zoner Photo Studio.

Mediálni partneri: Rádio Rebeca, Rádio Regina, TV Turiec, VL Media, Aktuality.sk, MY Turčianske noviny, Mestské noviny, TAVES, TASR.

Autor fotografií: Rado Gadoczi 

Záznam z otvorenia si môžete pozrieť TU: