FESTIVAL BEZ HRANÍC 13. ROČNÍK

Už 2. až 4. novembra sa v Martine uskutoční 13. ročník Festivalu Bez hraníc! A rozhodne na ňom nesmiete chýbať. Organizátori si pripravili opäť tri dni plné cestovateľských prednášok, ktoré však budú obohatené aj o výstavy, súťaž, či turistiku. Zároveň si dávajú ambíciu priblížiť návštevníkom aj ľudsko-právne témy, a dať tak podujatiu presah, aký nebýva pri podobných udalostiach samozrejmosťou. Unikátom tiež zostáva, že vstup na celý program bude bezplatný.

A na koho sa diváci môžu tešiť? Príde viac ako 10 hostí z celej republiky aj z Česka. Festival poctia svojou prítomnosťou známi cestovatelia ako Peťa Pogányová či Svetozár Krno, polárnik Petr Horký, ktorý režíroval dokument nominovaný na Českého lva a za „domácich“ už vo štvrtok svoje príbehy a poznania z ciest porozprávajú Kristína Turčanová a Roman Adamják. Na Festival Bez hraníc ale príde aj fotografka a novinárka Jana Čavojská, reportér Marcel Rebro a najlepší slovenský ultrabežec Jozef Rajchl, ktorý tento rok prebehol naprieč Austráliou. Svoje expedície priblížia horolezci Ján Smoleň a Ondrej Húserka, po niekoľkých rokoch na festivale opäť vystúpi aj držiteľ Krištáľového krídla, fotograf a publicista Andrej Bán a zostavu uzatvára Martina Kacinová, verejnosti známa z relácie Televíkend (RTVS).

Milovníci cestovania sa môžu tešiť na Jordánsko, Južnú Ameriku, peší pochod okolo Česka, dobrodružstvo v Grónsku, zážitky z horolezectva alebo Balkán, na svoje si prídu aj tí, ktorých zaujíma dokumentárna fotografia a príbehy ťažko skúšaných ľudí. Organizátori si nachystali osobitný doobedný program aj pre žiakov základných a stredných škôl, v ktorom bude prezentovaná najzaujímavejšia žiacka prezentácia z projektu – MEDZI NAMI, detský diváci  si okrem kultúrneho zážitku z podujatia odnesú aj nové poznatky z oblasti boja proti extrémizmu, ktoré im odovzdá člen iniciatívy Mladí proti fašizmu.

Popri hlavnom programe bude prebiehať aj ten sprievodný. V utorok 24. októbra sa bude v Slovenskom národnom múzeu – Múzeu Andreja Kmeťa konať vernisáž výstavy IDENTITA, s hudobným hosťom a diskusiou s autormi fotografií. Ďalšiu výstavu si obyvatelia a návštevníci mesta všimnú ľahko – bude inštalovaná na betónovom plote U Novanského neďaleko od železničnej stanice. Autorkou projektu Dole vodou je Ema Valientová. Pre súťaživých je pripravená Fotohádanka, výhercovia sa môžu tešiť na vecné ceny.

Hlavný program bude prebiehať vo štvrtok 2. novembra a v sobotu 4. novembra do neskorých večerných hodín v sále pri Barmuseu (SNM), v piatok podvečer sa festival tradične presunie na Chatu Martinské hole do výšky viac ako 1200 metrov nad morom a zameria sa práve na horskú tematiku. Pre lepší zážitok organizátori odporúčajú absolvovať aj nočný zostup s čelovkami.

„Na Festival Bez hraníc sa vždy teším celý rok. Kombinácia premietania na chate na holiach a priamo v meste je skvelá. Najlepšia rodinná atmosféra, kvalitní hostia a inšpiratívne prezentácie,“ zhodnotila podujatie obľúbená cestovateľka Petra Pogányová a pridáva sa aj návštevník 12. ročníka Martin: „Vynikajúci ročník, ako vždy.“

Všetky podrobnosti nájdete na sociálnych sieťach a webe www.festivalbezhranic.sk

Podujatie organizačne zabezpečuje Martinský klub priaznivcov cestovania, Turčianske kultúrne stredisko v Martine v zriaďovateľskej pôsobnosti ŽSK a Slovenské národné múzeum v Martine – Múzeum Andreja Kmeťa a je realizované s finančným prispením mesta Martin a Žilinského samosprávneho kraja. Sprievodné podujatie projektu MEDZI NAMI z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

za organizátorov Festivalu Bez hraníc
Matej Pančík