HĽADANIA – výstava autoriek Slávka Šlesárová a Vlasta Števková

 

Turčianske kultúrne stredisko v Martine v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja,  Vás pozýva na otvorenie výstavy Vlasty Števkovej a Slávky Šlesárovej pod názvom HĽADANIA.

Autorky v priestoroch Turčianskeho kultúrneho strediska v Martine, pravidelne vystavujú už od roku 2017. Výstava s názvom Hľadania opäť spája dve autorky vo výtvarnom prepojení a rozličnom spracovaní vlastnej tvorby.

Mgr.  Slávka Šlesarová

Žije a tvorí na Lednických Rovniach. Venuje sa  akrylovej maľbe, kolážam a kombinovaným technikám. Vo svojej tvorbe lavíruje medzi abstraktnou maľbou a štylizovanými portrétmi imaginatívnych žien. Jej abstraktná maľba prerozpráva príbeh farebných svetov, priestorov a akejsi „zamrznutej flóry.  Autorka pretavuje do tvorby vrstvené farebné plochy a nepravidelné lineárne tvary a rôzne prírodné textúry.

Jej témou sa stal vnútorný svet štruktúr, tvarov a línii. Postupne vytvára vo svojej tvorbe atmosféru nekonečného priestoru. Autorka sa zároveň v tvorbe prenáša do štylizovaných portrétov žien, ktoré sa objavujú v maľbe a koláži. Portréty predstavujú poetické stvárnenia zasnených žien, cez organické prvky prírody. Objavujú sa v nich konkrétne symboly z prírody ako vtáky, rôzne druhy hmyzu alebo rastliny. Autorkina tvorba pozýva diváka k hľadaniu začiatku a konca, vnímaniu neustáleho kolobehu života a nekonečných svetov.

 

Vlasta Števková – sklo, keramika, objekty

Žije a tvorí vo Valči. Venuje sa sklu technike fusing–glass, keramike, kresbe, kombinovaným technikám. V súčasnosti pôsobí ako pedagogička. Jej tvorba nadväzuje a pokračuje v téme záhrady. Pre vyjadrenie svojej predstavy opäť experimentuje a využíva rastliny zatavené v skle, dopĺňa ich kresbami pomocou sieťotlače a pieskovaním skla. Inšpiruje sa svojou vlastnou záhradou. Používa rôzne časti rastlín, ktoré sa v skle čiastočne rozpadávajú, zachytávajú svoj odtlačok fyzickej krásy.

V skle sa stvárňujú krátke príbehy, prelínanie vrstiev skla, v ktorých divák môže badať zaujímavé štruktúry, čírosť skla, svetelné okamihy, textúry, vyhorenia rastlín, bubliny, rastlinné koláže, štylizácie, hmyz, emócie, kvety.

 

Vernisáž výstavy sa uskutoční 15. mája 2024 o 17.00 h vo výstavných priestoroch Turčianskeho kultúrneho strediska v Martine.

Ako hudobný doprovod  vystúpia študentky SOŠ Pedagogickej v Turčianskych Tepliciach. Výstava bude pre verejnosť prístupná do 31. mája 2024.

 

Všetci ste srdečne vítaní.

Mgr. Jarmila Kollárová, metodik pre vizuálne umenie,

vytvarnictvo@tks.sk, 0917 494 708