„Beseda pod stromami“ s Terezou Oľhovou – „Nespúšťaj oči z trate!“

Videorozhovor ku besede

 

Aké majú Jana a Tereza najbližšie pracovné plány a čo ich čaká? Čo si Jana Oľhová zaobstarala do domácnosti, keď zostala nečakane doma? Čo považuje za svoju svätú povinnosť, keď sa narodí nové dieťa do rodiny?

Jeden príjemný letný podvečer sa nám pošťastilo stráviť v skvelej spoločnosti dám Oľhových, ktoré sa s nami podelili nielen o cestovateľské zážitky (väčšinou z vlaku), ale aj o svoju tvorivú činnosť. Zaujímalo nás, ako herečka Jana Oľhová zvládla nečakanú zmenu svojho denného režimu počas „korony“, na čo si musela zvykať a z čoho mala obavy. Terezka Oľhová nám predstavila novú knižku „Nespúšťaj oči z trate!“ a komiks o Nežnej revolúcii – „Bežná“, ktorý je určený skôr mladšej generácii, odohráva sa v Martine a rozpráva o novembrových udalostiach v r. 1989. Terezka ako vyštudovaná scenáristka sa prejavuje veľmi kreatívne : píše rozhlasové, televízne a filmové scenáre, pravidelne tiež prispieva do rozhlasových relácií Poézia mesta a Sobotník. Momentálne má rozpísanú knižku pre deti o kremnickom permoníkovi.

Čas strávený vonku pod stromami s rodinou Oľhových a našimi poslucháčmi nám rýchlo plynul, okrem rozprávania a odpovedania na otázky sme si prečítali niekoľko ukážok zo spomínanej knižky a okomentovali niektoré jej state. Dozvedeli sme sa, ako a čím žijú Oľhovci, keď nepracujú a nemusia práve nikam cestovať, Jana, Tereza a nakoniec i najmladšia Eva nám poodhalili čo-to zo svojho súkromia a pohľadov na svet. Knižku „Nespúšťaj oči z trate!“, ktorá bola ocenená ako Kniha Turca 2019, si mohli napokon diváci aj kúpiť a dať podpísať.

Toto podujatie sme pripravili v spolupráci s Turčianskou knižnicou v Martine a na posedenie sme využili vonkajšie priestory Letnej čitárne.

Ďakujeme za skvelú atmosféru a tešíme sa na ďalšie spoločné stretnutia!