Známi neznámi (v týchto časoch) – Hana Zelinová

Milí naši priaznivci, pripravili sme pre vás sériu krátkych rozhovorov so zaujímavými, známymi ľuďmi. Oslovili sme našich kamarátov, známych, spolupracovníkov a radi by sme vám aj týmto spôsobom sprostredkovali známe osobnosti z trochu inej strany, ako ich bežne poznáme. Položili sme im zopár zdanlivo jednoduchých otázok – tentokrát zameraných na letné témy.

Do našej letnej „ankety“ prispela aj pani Hana Zelinová, etnologička, ktorá napriek tomu, že nie je rodená Turčianka, je hlboko spätá so životom, tradíciami a folklórom Turca. Pôsobí ako činorodá žena s veľkým zmyslom pre detail. Nech sa páči, tu je náš rozhovor.

1, Keď sa plavíte vo svojich myšlienkach, o čom najčastejšie snívate?

O krajoch a miestach, kde som ešte nebola – o Škandinávii, Islande, severnom Španielsku… Darmo, patrím ku generácii, ktorá nemala veľa možností vycestovať a dodnes mám pocit deficitu, ktorý zrejme už nestihnem dobehnúť.  Ale snívať môžem….

2, Ktoré slovesá by ste priradili ku letu?

Ak môžu byť aj slovesné podstatné mená, tak balenie, cestovanie, plávanie, čítanie…

3, Aká vôňa sa vám spája s letom?

Prvým avízom je vôňa orgovánu. Jasné, je ešte jar, ale orgován naznačuje, že leto sa už chystá, blíži, je tam niekde neďaleko. Za orgovánom nasleduje decentná vôňa jazmínu a neklamným voňavým znakom toho, že leto je už tu, je vôňa kvitnúcej lipy. V detstve sľubovala koniec školského roka a prísľub úžasných prázdnin. A k nim patrila vôňa kvitnúcich lúk, stromov, chlóru kúpalísk, táborového ohňa, krajiny po daždi. Aj dnes ma občas zaskočí „vôňa“ pripomínajúca lacný rumunský benzín, lebo kedysi sa leto „dialo“ hlavne tam – v niekoľkých krajinách našej bývalej „slobodnej“ Európy.

4, Máte nejaké letné zvyky, ktoré dodržiavate?

Neviem, či plánovanie možno považovať za zvyk, no ja som až do tohto roku už v decembri vedela, kedy a kam v lete „vyrazíme“. Hľadali sme informácie, tipy, plánovali. No, hádam ešte bude príležitosť.

5, Čo alebo koho vám leto prináša/prinieslo do života?

V detstve množstvo priateľstiev z pionierskych táborov, dnes odhodlanie vytiahnuť bicykel, po robote chodiť na kúpalisko, ale aj chvíle bez povinností a nádherne dlhé dni. Preto apelujem na širokú verejnosť: nesiahajte mi na letný čas!

6, Ktorú svoju letnú dovolenku by ste „sfilmovali“ a prečo?

Viac sa mi páči predstava akéhosi časozberného dokumentu  zaznamenávajúceho prvé rodinné dovolenky strávené poznávaním Slovenska, neskôr nahradené objavovaním prímorských destinácií a európskych kultúrnych centier.

7, Kde vo svete alebo na akom mieste sa cítite ako doma?

Doma. Cestujem rada, rada spoznávam nové miesta, ľudí, kultúry, ale vždy sa poteším, keď sa mi pri návrate pred očami zjavia „naše“ fatranské končiare a pod nimi paneláková hradba nášho mesta. Už som doma….

8, Čo pre vás predstavuje slovo PRÍSTAV?

Prístav je prístavom. Je to pre nás suchozemcov také exotické miesto, že sa mi zdá rúhaním dávať mu iné významy, aj keď sa v symbolickej rovine ponúkajú. A nie je pravdou, že je na konci našich ciest. Zoči voči nekonečným modrým diaľkam tam pochopíme, že v prístave sa tie veľké cesty nekončia, ale začínajú…