Známi neznámi (v týchto časoch) – Gustáv Hegedüš

Milí naši priaznivci, pripravili sme pre vás sériu krátkych rozhovorov so zaujímavými, známymi ľuďmi. Oslovili sme našich kamarátov, známych, spolupracovníkov a radi by sme vám aj týmto spôsobom sprostredkovali známe osobnosti z trochu inej strany, ako ich bežne poznáme. Položili sme im zopár zdanlivo jednoduchých otázok – tentokrát zameraných na letné témy.

Dnes máme pre vás rozhovor s Gustávom Hegedüšom, amatérskym fotografom s pozorným okom, sošným pánom, ktorému sa v tvári zrkadlí krása a jemnosť prírody.

1, Keď sa plavíte vo svojich myšlienkach o čom najčastejšie snívate?

Snívanie sa mi vybavuje ako spájanie príjemného s realitou. Aj Martin Luther King sníval svoj sen o rasovej rovnosti. Možno v otázke je skryté očakávanie odpovede o poetickom snívaní pre toto príjemné obdobie vrcholiaceho leta. Snívanie je o budúcnosti, o želaní, spomienky sú o minulosti a vďačnosti. Viac spomínam a ďakujem za stretnutia, spolupráce, priateľstvá a lásky. To je asi príznačné môjmu veku.

2, Ktoré slová by ste priradili ku letu?

Napadá mi slovná hračka leto a let. Let nízko nad teplo vyžarujúcim poľom obilia, vlniacim sa ako sukňa krásnej ženy, čakajúcej na tú chvíľu, keď ju odovzdá svojmu koscovi.

3, Aká vôňa sa vám spája s letom?

Keď leto začína, je to vôňa pokosenej trávy, keď voňajú aj zvuky vetra aj dotyk smoly na kmeni smreka. Je to čas, keď vôňa, dotyky, zvuky a obrazy sa prelínajú v jedno.

4, Máte nejaké letné zvyky, ktoré dodržiavate?

Zvyky, možno rituály sa nevdojak vyvinuli zo záľub. Patrí k tomu poriadna hubačka, pohladenie vodou po celom tele v štiavnických tajchoch, pohľad na turčiansku záhradku z Ostrej a Drieňka, opekačka s priateľmi v záhrade a Michalicove koncerty v Kremnici.

5, Čo alebo koho vám leto prináša/prinieslo do života?

V poslednej dobe oceňujem teplo do tela a pohodu v duši. Aj ten dážď inokedy nepríjemný je zrazu teplý, životodárny a kvapky na listoch sú zrazu malé obrazovky sveta okolo nás.

6, Ktorú svoju letnú dovolenku by ste „sfilmovali“ a prečo?

Mal som túžbu z mladosti dotknúť sa miest z príbehov bájneho Odysea a tiež „centra politických rozhodnutí antických hrdinov“, kde veštby z Delf rozhodovali o živote a smrti bájnych postáv antiky. Bola to poznávačka v Gréckom Peloponéze.

7, Kde vo svete alebo na akom mieste sa cítite ako doma?

Dnes je už v bežnej konverzácii zdomácnená fráza „akože“. Môže byť také miesto na svete, kde akože sme doma, ale doma sme len keď je to naozaj. Nevadí mi, keď sa mi všeličo nepáči a obdivujem, čo doma nemáme. Až keď som ďaleko od domova, cítim, že sa stávam vlastencom.

8, Čo pre vás predstavuje slovo PRÍSTAV?

Miesto, kde sa môžem vždy vrátiť.