Známi neznámi (v týchto časoch) – Jana Oľhová

Milí naši priaznivci, pripravili sme pre vás sériu krátkych rozhovorov so zaujímavými, známymi ľuďmi. Oslovili sme našich kamarátov, známych, spolupracovníkov a radi by sme vám aj týmto spôsobom sprostredkovali známe osobnosti z trochu inej strany, ako ich bežne poznáme. Položili sme im zopár zdanlivo jednoduchých otázok – tentokrát zameraných na letné témy.

Využili sme príležitosť a v rámci príprav minulotýždňovej besedy sme položili otázky aj Jane Oľhovej – hereckej dive, často sa vyskytujúcej v „divadelných domoch“, ktorá ako pedagogička zasväcuje a uvádza do sveta herectva mladé talenty.

1, Keď sa plavíte vo svojich myšlienkach, o čom najčastejšie snívate?

Ak ešte o niečom snívate, je to s vami dobre. Pretože sny súvisia so stavom duše človeka. Priznám sa, že vždy sa zľaknem, ak prestávam snívať . Rada by som ešte navštívila krajiny vo svete, ktoré som nevidela. Škandináviu…lebo vraj som severský typ. Na cestu je dobré mať spoločnosť, ale poznala som ženu, ktorá šla všade sama. Vravela, že jej to poskytovalo väčšiu slobodu. A možnosti stretnúť nových ľudí. Ak ide človek vo dvojici, tak sa zvláštne uzatvorí a izoluje. Tak ak už nebude chcieť chodiť žiadna z dcér, pôjdem sama.

2, Ktoré slovesá by ste priradili ku letu?

Bežať…plávať, ponoriť sa.

3, Aká vôňa sa vám spája s letom?

Tých je viac. Najprv je to vôňa kvitnúcej lipy, jej kvety sme zbierali s mamou už od môjho detstva.

Potom je to vôňa sena a konského trusu, napríklad v senníku na Letavách (workshop v horách na Kokave), kam chodím každé leto.

A potom, na konci leta, vôňa mora, ku ktorému by som rada šla každý rok.

4, Máte nejaké letné zvyky, ktoré dodržiavate?

Už desiaty rok chodím napríklad na pešiu púť, ktorú sme nazvali ako Púť za umelecké povolania.

Putujeme po Morave, aj Čechách. Začali sme v troch ľuďoch a rokmi sa naša skupina zväčšila na dvadsať ľudí. Každý deň máme nejaký umelecký program. Buď koncert, alebo prednes, alebo zaujímavý film.

5, Čo alebo koho vám leto prináša/prinieslo do života?

Pri týchto spomínaných aktivitách stretnem vždy nových ľudí. Na Letavách sú to noví ľudia, ktorí prídu do hereckej dielne – väčšinou stredoškoláci, vysokoškoláci.

Na púti zase nových ľudí, ktorí sa pridajú k nám.

Ale potom sú to aj úplne náhodní ľudia, ktorých stretnem počas mojich ciest. Napríklad na spolujazde, alebo vo vlaku.

6, Ktorú svoju letnú dovolenku by ste „sfilmovali“ a prečo?

Prosím vás, kto by to pozeral…

Veď človek si nevládze ani pozrieť všetky fotografie z dovoleniek!

7, Kde vo svete alebo na akom mieste sa cítite ako doma?

Viem sa dosť rýchlo prispôsobiť a viem si predstaviť žiť hocikde, kde by asi boli moji najbližší.

8, Čo pre vás predstavuje slovo PRÍSTAV?

Čím som staršia, tak sa viac vraciam do detstva, takže prístavom by mohla byť aj Myjava…aj keď je od mora ďaleko. Takže keď zbadám myjavský komín a schádzam do údolia, kde leží moje rodisko, zacítim, že tam stále patrím. Že je to môj prístav. Zatiaľ  kotvím v Martine, takže prístavom je pocit, keď kráčam hore schodmi do nášho bytu.