Známi neznámi (v týchto časoch) – Tereza Oľhová

Milí naši priaznivci, pripravili sme pre vás sériu krátkych rozhovorov so zaujímavými, známymi ľuďmi. Oslovili sme našich kamarátov, známych, spolupracovníkov a radi by sme vám aj týmto spôsobom sprostredkovali známe osobnosti z trochu inej strany, ako ich bežne poznáme. Položili sme im zopár zdanlivo jednoduchých otázok – zameraných ešte na letné témy.

Tentokrát „kotvíme v prístave“ s Terezou Oľhovou – scenáristkou, autorkou viacerých originálnych knižiek, ale aj rozhlasových, televíznych a filmových scenárov. Terezka je zaujímavá osobnosť s netradičným a láskavým pohľadom na svet. Pravidelne prispieva do časopisu Bublina a do relácií Poézia mesta a Sobotník. Na základe spoločnej knižky s Martinou Sľúkovou „Inak sa mám fajn“ vznikla rovnomenná divadelná inscenácia pre Štúdio L+S, ale aj jej rozhlasová podoba. Popri dvoch deťoch tak naďalej zostáva veľmi tvorivou 🙂

1, Keď sa plavíte vo svojich myšlienkach, o čom najčastejšie snívate?

Mám tendenciu sa vo svojich myšlienkach priam topiť, pretože moja práca je založená na rozmýšľaní. Okrem toho som už piaty rok doma, s dvomi malými deťmi a môj život je introvertný a uzavretý. Myšlienky sa často točia okolo rodiny a mojej práce – textov, ktoré musím a nestíham odovzdať. Takže stále vediem boj s časom.

Preto som vďačná za každý sen, ktorý nie je ukotvený v realite, ale odvedie ma niekam do cudzích krajín a nenormálnych vzťahov a dejú sa tam čudné, až fantastické veci.  Takéto sny sa mi nesnívajú často, ale ak občas áno, som za ne veľmi vďačná.  Inšpirujú môj život,  moju tvorbu a otvárajú brány fantázii.

2, Ktoré slovesá by ste priradili ku letu?

Namočiť, osviežiť, vysušiť, opiecť 🙂

3, Aká vôňa sa vám spája s letom?

Vôňa opaľovacieho krému zmiešaná  s chlórom v bazéne na kúpalisku.

Vôňa mastného langoša s kečupom a syrom.

Vôňa fuchsií, ktoré ako jedny z mála kvetov pestujem na balkóne a tento rok aj v mojej záhradke na chalupe.

Vôňa sena po žatve.

Vôňa letného večera zaúdená dymom z ohňa. K tomu patrí aj zvuk otvorenia fľašky piva.

4, Máte nejaké letné zvyky, ktoré dodržiavate?

Nie som človek, ktorý obľubuje rituály. Každé leto je iné. Ale rada navštevujem miesta, kde som bola minulé leto a bilancujem, čo všetko sa za ten rok udialo….akoby rok končil a začínal v lete.

5, Čo alebo koho vám leto prináša/prinieslo do života?

Leto bolo v mojom živote vždy prelomové. Keď sa tak nad tým zamyslím, prinieslo mi do života všetky moje lásky.

Leto je pre mňa dobrým obdobím. Teplo a slnko – to je akási zvláštna energia, kedy sa môžem aj ja vyžiariť, aby som sa potom zase na jeseň dobre zababušila.

6, Ktorú svoju letnú dovolenku by ste „sfilmovali“ a prečo?

Určite by som si vybrala dovolenku na Brači spred siedmych rokov, kde sme boli spolu všetci šiesti súrodenci a môj frajer. Požičali sme si na tento účel dodávku. Prvú noc sme chceli spať niekde na nenápadnom mieste, v spacákoch. Zacúvali sme do priekopy,  z ktorej nás v nočných hodinách musel vyťahovať traktor…v takomto duchu to pokračovalo až do konca. Skončilo to tak, že nám cestou späť smrdelo celé auto, lebo môj frajer nechal v sklenenej nádobe zhniť červa, na ktorého chytal ryby v mori. Myslím, že by z toho bola slušná rodinná komédia do amfika.

7, Kde vo svete alebo na akom mieste sa cítite ako doma?

Pri svojich deťoch. Doma v posteli.

8, Čo pre vás predstavuje slovo PRÍSTAV?

Bývam v Prahe, v časti Podolí, kde je aj malý prístav. Kotvia tam rybárske lode, jachty…

Chodím okolo toho prístavu skoro každý deň.

V lete sú lode v pohybe, v zime nehybne stoja vo vode, niektoré z nich sú vyvezené na breh a prikryté plachtou.

Vyzerá to trochu smutne, ale keď sa tak nad tým zamyslím….asi to má svoj zmysel.

Je dobré, keď máme aj my v živote prístav. Miesto, odkiaľ môžeme vyplávať na divokú vodu a kam sa potom vrátime odpočívať a zakotviť,  naolejovať súčiastky a trochu sa zreparovať, aby sme pri ďalšej plavbe nestroskotali.