FOTOMARATÓN MARTIN 2020 – zabávaj sa s fotografiou

 

Fotomaratón Martin 2020 – Zabávaj sa s fotografiou
Priaznivci fotografie si už po ôsmy raz mohli vyskúšať netradičné fotenie na vybrané témy počas podujatia s názvom Fotomaratón Martin 2020. Podujatie sa uskutočnilo v netradičnom termíne a to 29. augusta 2020 v klubových priestoroch Turčianskeho kultúrneho strediska v Martine.

Samotná realizácia súťaže prebiehala v uličkách a zákutiach mesta Martin. Práve tento priestor slúžil ako inšpirácia, tu účastníci podujatia hľadali námety na vytvorenie svojej kolekcie súťažných fotografií k podujatiu, ktoré sa nesie v duchu „Zabávaj sa s fotografiou“, čo sa organizátorom súťaže podarilo naplniť.
Účastníci boli v deň konania podujatia oboznámení so šiestimi témami, ktoré boli už tradične ladené v duchu nasledujúceho (PO) Letného foto festu, ktorý tohto roku sa predstaví viacerými sprievodnými podujatiami. Jednou z nich bude práve výstava vybratých fotografií z Fotomaratónu, ktorá bude prezentovaná v café Kamala od 13. 10. – 11. 11. 2020.
Tohto roku to boli témy  (Radosť, Šum, Ľudia ako my, Odrazy doby, Atmosféra parkov, Čo vidím cez okno). Následne účastníci dostali registračné čísla, pod ktorými boli rozoberané  ich neskôr vzniknuté práce a vyrazili do terénu. Podujatia sa zúčastnilo 14 fotografov. Tí mali za úlohu v priebehu troch hodín nafotiť kolekciu snímok, podľa dopredu určeného poradia. Výsledky trojhodinového snaženia odborne analyzoval vynikajúci  fotografi Marek Pupák a Robert Kočan obaja z Bratislavy. Verejným hlasovaním účastníkov podujatia bola ocenená kolekcia, ktorá získala najviac hlasov. Ocenenou mladou talentovanou fotografkou bola Zuzana Ľudviková, ktorej srdečne blahoželáme. Za najlepšiu fotografiu bola odhlasovaná fotografia Radoslava Gadocziho s témou „ Čo vidím cez okno“.
Tvorivá fotografická dielňa „Fotomaratón Martin 2020“, bola zrealizovaná, ako súčasť projektu Kultúrne KLBKO II. – Obrazy svetla V. zorganizovalo Turčianske kultúrne stredisko v Martine v zriaďovateľskej pôsobnosti ŽSK. Projekt bol podporený z verejných zdrojov poskytnutých Fondom na podporu umenia a spolufinancovaný s podporou Žilinského samosprávneho kraja.

Radoslav Pančík