Výstava: Po slnku, vidím ťa, v závitoch času

Turčianske kultúrne stredisko pozýva všetkých milovníkov fotografie na otvorenie exteriérovej výstavy s názvom Po slnku, vidím ťa, v závitoch času. Výstava je súčasťou programu 50. ročníka celoštátnej postupovej súťaže amatérskej fotografickej tvorby AMFO 2022, ktorá je jediná svojho druhu na Slovensku

50. ročník súťaže AMFO 2022 sa vracia ku svojim koreňom. Návratom do Martina, kde súťaž vznikla a prebiehala v 70. rokoch, sa vyzdvihuje jej minulosť, ktorá je posilnená aj odporúčanou témou – Pamäť. Výstava odporúčanej témy 50. ročníka AMFO Po slnku vidím ťa v závitoch času predstavuje výber fotografii 15 autorov z celého Slovenska a je zostavená kurátorkou Mgr. Art. Dominikou Jackuliakovou, ktorá píše:

(…) „Je jedno, či sa pozeráme na poslednú fotku, ktorú sme odfotili, reportážny záber v novinách alebo astrofotografiu hviezdnej oblohy. Všetky takéto obrazy sú záznamom minulosti v rozmedzí niekoľkých sekúnd až po svetelné roky. Fotografie v tomto výbere nemajú na prvý pohľad nič spoločné. Žánrovú pestrosť zväzuje snáď len to, že takmer všetky snímky pochádzajú z regiónu strednej Európy, ktorý nám je kultúrne blízky. Práve vďaka tomu môžeme pri prezeraní si „cudzích“ fotografií cestovať aj vo svojich vlastných spomienkach. Prchavé momenty striedajú fotografie miest, ktoré sa pred našimi očami len pomaly strácajú. Predmety s osobnou sentimentálnou hodnotou zasa tie zdanlivo banálne.“(…) „Všetko okolo nás sa čoraz rýchlejšie mení a mizne, až na to, čo je odfotené. Na snímku sa  môžeme pozerať opakovane a zvyčajne tiež dlhšie ako na scénu, ktorá je na nej zachytená. Z jedného miesta (pohodlia vlastnej izby) nám imaginárna mobilita pomáha odhaliť súvislosti, ktoré sme doteraz nevideli, napriek tomu, že sme ich súčasťou. Fotografia nám pomáha vidieť nielen to, kde sme boli, ale aj to, kde sa nachádzame.“

Výstava Po slnku, vidím ťa, v závitoch času bude otvorená v utorok 11. 10. 2022 o 15:00 h na pešej zóne v Martine a potrvá do 31.12.2022.

Výstava je realizovaná s finančnou podporou Žilinského samosprávneho kraja a s podporou mesta Martin v rámci projektu Fotografia v meste.