Krajinná mozaika Piatrovej

9.9.2021 podvečer sme opäť mali možnosť spoločne vnímať „tykadlá prírody“, ktoré nám poskytla prechádzka na Piatrovej. Zamierili sme na slatinné lúky pod hotelom Junior a tam začalo Jankove rozprávanie o mozaike geologickej, rastlinnej a živočíšnej. Priľahlé voňavé slatinné lúky ešte aj v tomto neskorom mariánskom lete ponúkali pohľad na pestrú paletu aj keď už odkvitajúcich bylín, kvetín a tráv.

Zamerali  sme sa predovšetkým na výskyt ostríc. Ostrica vyzerá ako tráva, ale je to bylina, z ktorej odumretých zvyškov vzniká slatina. Slatina je teda rašelinou z ostríc. Je
„ mokrým a pružným ostrovčekom“ uprostred lúky. My sme našli ostrice šupinatoplodé, parožnatky, konopáče, ale aj invázne smlze či pichliače roľné. Chýbali už typické, žiaľ vyhynuté rosičky a tučnice.
Keďže sme sa pohybovali po lúkach, dotkli sme sa aj témy obhospodarovania lúk. Mali sme možnosť vidieť lúku po kosení – mulčovaní, na ktorej zostala pokosená tráva tzv. mulč. Aj keď je tento typ obhospodarovania popisovaný ako pôdu obohacujúci spôsob, v našom prípade sme videli deštrukciu. Jej dôsledkom je vyhynutie pôvodných dnes už vzácnych rastlinných spoločenstiev, ktoré vyžadujú práve pôvodnú chudobnú pôdu. Pôvodnú vegetáciu vytláčajú súčasné, rýchlo sa množiace druhy tráv vyžadujúce dostatok dusíka v pôde, ktoré práve mulčovanie prináša. Citlivým riešením by mohlo byť tradičné kosenie či spásanie dobytkom.

Ale lúka poskytla aj nevšedné pohľady do vrchov Malej a Veľkej Fatry, krovinaté ostrovčeky briez, osík, hlohov s plôškami mladého porastu buka, duba, hrabu a našiel sa aj orech. Na travertínovom „Kamenci“ ešte kvitli zlatobyle, pakost močiarny, marinka psia, deväťtorník, čermeľ hájny, ľadenec rožkatý, konopnica žltkastobiela i parnasia močiarna. Počuli sme ďatle, sýkorku uhliarku, sojky zaštebotal aj pŕhľaviar červenkavý. Bol to príjemný podvečer, plný nových poznatkov a vnemov, ktoré zjemňujú a prehlbujú našu pozornosť k okolitému svetu.Stretneme sa aj o mesiac, naše tykadlá zamieria do Koštian k brehom Turca. Podrobnosti spresníme, už teraz sa na vás tešíme!