Daniela Tomková – Postavené na vode – výstava

Turčianske kultúrne stredisko v Martine v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, pripravilo výstavu Daniely Tomkovej s názvom Postavené na vode.

Daniela Tomková – členka Štúdia turčianskych neprofesionálnych výtvarníkov je autorka s osobitým umeleckým programom. Ten sa u nej profiluje už od roku 2010, kedy začala s výtvarnou tvorbou. Venuje sa najmä maľbe akvarelom, občasne používa akryl, či pastel. Rada však príjme aj iné inšpirácie, je otvorená výtvarným experimentom. Pravidelne sa zúčastňuje celoštátnej postupovej súťaže Výtvarné spektrum, kde takmer každý rok jej diela získavajú ocenenie odbornej poroty.
Autorkinu tvorbu sprevádzajú hlavne prírodne a mestské scenérie, avšak rada ju dopĺňa aj o portréty, konkrétnych a srdcu blízkych ľudí, no niekedy aj práve naopak neznámych, no akýmsi spôsobom pre autorku zaujímavých ľudí. Cez svoje obrazy nám prinesie príbehy miest, architektúry, ľudí, či kvetov, ktoré stretáva pri svojich každodenných povinnostiach ale i naopak na cestách a výletoch. Často autorke nejde primárne o dokumentovanie situácie, ale o pamäť miesta spojenú so spomienkou a emóciou, ktorú v nej miesta vyvolávajú. Opakovane používa svoje obľúbené motívy a ako ona sama hovorí: „Akvarel to je moja láska.“

Charakteristickým prvkom autorkiných krajinomalieb – jej ťažiskovým námetom je, že krajina je často opustená a ľudská stopa neprítomná. Napriek tomu sa jej obrazy vyznačujú jemnosťou, pôsobia vľúdne a otvorene. Pohybujú na hrane medzi abstraktným a konkrétnym. Zväčša ide o zobrazenie konkrétneho, reálne existujúceho prostredia, často však so snovou atmosférou. Jej spôsob maľovania, rozpíjajúci sa akvarel pričom ostré kontúry sú nejasné, prináša otvorený priestor, krajinu s jedinečnou atmosférou konkrétneho momentu.

Výstava Postavene na vode prináša diela z autorkinej rannej tvorby ale i naopak tej nedávnej. Akvarely, kresby a skice si môžete pozrieť vo výstavných priestoroch Turčianskeho kultúrneho strediska v Martine od 02.02. do 08.03.2024. Vernisáž výstavy sa uskutoční 6.2.2024 o 17h., spoločne s hudobným programom skupiny Letora, ktorá rovnako pôsobí pri TKS v Martine.

 Mgr. Jarmila Kollárová, metodik pre vizuálne umenie, vytvarnictvo@tks.sk, 0917 494 708