Z PROGRAMU TURČIANSKEHO JAVISKA 2024 – MÁME SA NA ČO TEŠIŤ!!!

27.4./sobota

10:00 h. – DS ŠAPO / Ploštín
SLUHA DVOCH PÁNOV  ’70
Legendárna komédia Carla Goldoniho v podobe liptovskej Commedia dell’arte.

11:45 h. – DS ART VAMO  / Žilina
DECISION  ’55
Hra „Decision“ je tragikomická existenciálna dráma.

13:40 h. – DS JÁNA VOJTAŠŠÁKA   /Zakamenné
RIA VALÉ  ’60
Inscenácia Ria Valé vznikla na motívy knihy Denisy Fulmekovej – Konvália. Je to príbeh lásky kňaza a Židovky na pozadí dejinných udalostí v 1. polovici 20. storočia.

15:25 h. – TERCHOVSKÉ NÁRODNÉ DIVADLO  /Terchová
LUIGIHO SRDCE  ’50
 „Americká“ nadčasová buffonáda na motívy hry slovenského dramatika Ivana Bukovčana, Luigiho srdce alebo Poprava tupým mečom.

18:25 h. – Divadlo f*ACTOR /Liptovský Mikuláš
PIVO. PLIENKY. PODPRSENKY  ’70
Tentokrát ide o „Hot summer comedy“. Leto. Večer. Horúčka. Jeden byt. Jeden pár. Ďalší muž. Ďalšia žena. Syrokrém. Čo z tohto môže vzniknúť? Nezabudnuteľný večer pre všetkých!

20:30 h. – DS ZA VÁHOM  /Lipovec
PRÍBUZNÁ  ’60
Divadelná inscenácia čerpajúca z nadčasovej poviedky Boženy Slančíkovej Timravy „Príbuzná“, odhaľuje podstatu „slovenskej“ spoločnosti v celom jej spektre nielen v 19. storočí.

28.4./nedeľa

10:00 h. – OCHOTNÍCKE DIVADLO OĽGY BORODÁČOVEJ  /Martin
NA SPRÁVNEJ ADRESE ‚120
Súbor siahol po námete z mondénneho prostredia Paríža, mesta umenia, lásky a rozkoše. Divadelná hra je plná náhodných nedorozumení a prekvapivých rozuzlení. Nech žijú inzeráty! Príbeh hlavne o ženách.

13:30 h. – DS  STAŠKOVAN  /Staškov
A FURT SA PIJE ’70
 „Autorský text, humorný pohľad na osobitý život Staškovčanov pred 100 rokmi, založený na interpretácii skutočných udalostí a dialógov z dobovej tlače kysucké hlasy, kysucká trúba, kroniky Staškov a monografie obce Staškov.

16:00 h. – DS ART VAMO  /Žilina
I-D-E-N-T-I-T-A  ’60
Inscenácia je príbehom muža vo veku 50 až 60 rokov, ktorý si uvedomuje zánik vlastnej (self) identity ako v osobnom priestore, rodinnom, tak aj sociálnom a spoločenskom postavení.

20:00 h. – DIVADLO ROSART  /Ružomberok
CANDYCRUSH.SK  ’70
Štyria tridsiatnici sa práve nasťahovali do novostavby bytovky v hlavnom meste. S nadhľadom a sebairóniou sa konfrontujú so situáciami, ktoré im prináša jeden absurdný víkend. S dávkou cynizmu tlmočia svoje najtajnejšie sny, pocity, názory, obavy a odhaľujú to, čo je inak skryté a zostáva za zatvorenými dverami bytov. Je to aj hra o hľadaní vlastnej identity, samote, osamelosti, Ne/dobrovoľnej izolácii, túžbe po ľudskom kontakte a hľadaní odpovede na otázku – čo je to domov?

29.4./pondelok

09:00 h. – DS GBZA  /Žilina
NIKTO NEMÁ RÁD ŠIALENÚ ŽENU (UROBIL SI JU TAKOU)  ’75
Rozhodli sme sa spracovať historický príbeh, presnejšie však osobnosť – Rebekah Harkness. Aby sme vám prerozprávali príbeh jednej neslávne známej ženy, ktorá je považovaná za poslednú členku Veľkej Americkej dynastie.

11:15 h. – ĽUPČIANSKE NETRADIČNÉ DIVADLO LUNETRDLO  /Partizánska Ľupča
MINIKOMÉDIE  ’60
Kto pozná Ľupčianske netradičné divadlo vie, že to netradičné nemáme len v názve, ale aj v tvorbe.
A že siahnuť po Camiho MINIKOMÉDIÁCH bola pre nás výzva. Možno aj preto, že Minikomédie sa síce javia ako divadelné texty, ale väčšina režisérov ich pokladá za neinscenovateľné. Nuž sme sa s nimi popasovali a výsledok uvidíte práve teraz. Tak to skúste vydržať. Čierny humor má svoje kúzlo a svoje skryté významy.

13:45 h. – DS DRAMA EGGS  /Martin
LUIGIHO SRDCE ALEBO POPRAVA TUPÝM MEČOM  ’40
Divadelná inscenácia paradoxne cez humor divákovi predstavuje hlavného hrdinu Luigiho, čakajúceho v cele smrti na svoj osud. Aj v tejto situácii sa hlavný hrdina stretáva so zvrátenosťou dnešnej konzumnej spoločnosti, v ktorej vládne presvedčenie, že za peniaze si možno kúpiť všetko… aj ľudské srdce. Fiktívny príbeh sa opiera o reálne črty našej konzumnej spoločnosti, v ktorej niektoré negatívne ľudské vlastnosti môžu nadobudnúť neľudské, až absurdné rozmery.

15:40 h. – DS BORDEL_HNUS_s.r.o.  /Žilina
ĽUDSKÝ  ’25
Svet je plný ľudí. Ľudí odlišných, ľudí podobných. Napriek našim rozdielom máme jednu spoločnú vlastnosť. Ľudskosť, humanitu. Ale, čo to tá ľudskosť vlastne je? Význam slova meníme my, ľudia. Ak by sme všetci oslepli, ľudská by bola prázdnota. Ak by sme všetci onemeli, ľudské by bolo ticho. Udávame si ju. Formujeme. Čo je normálne a čo divné. Toľko možností… tak prečo je naša ľudskosť taká neľudská? Empatia, vzájomný rešpekt a úcta miznú ďaleko od nás a zanechávajú nás sebestrednými. Ľudskosť je už iba pripomienka stratenej stránky duše, ktorú človek kedysi mal. Nepoučiteľný kráča zlým smerom, akoby cúval. Prečo? Pretože žije vo svete, kde začína byť  ľudskosť nad ľudské sily …

17:50 h. DS DROBÁTKA  /Martin
CUDZINKA  ’60
Inscenácia je dramatizáciou románu slovenskej autorky Ireny Brežnej „Nevďačná cudzinka“ čerpajúceho z osobných zážitkov autorky, z jej emigrácie v roku 1968. Román sprostredkováva pohnuté osudy migrantov, kde sa zúfalstvo zo straty pôvodnej vlasti mení na radosť zo získavania nových, hybridných identít v cudzote najrôznejšieho druhu. Všetci sme tak trochu cudzinci. Aj ja som pendler. Ty? Žijeme tu, aj v Prahe. Každý sa občas cíti cudzí aj doma, v škole …